Sifat menejmenti tizimining ichki auditi (keyingi o‘rinlarda SMT) - bu tashkilotning o'z maqsadlarini bajarishi va rejalashtirilgan natijalarga erishishini nazorat qilish uchun amalga oshiriladigan sifat menejmenti tizimini obyektiv baholashning mustaqil, hujjatlashtirilgan va tizimli jarayoni.
Ichki auditni samarali o'tkazish uchun quyidagi ketma-ketlikka rioya qilishlari kerak:
1. Faoliyat tahlili.
2. Audit dasturini tayyorlash.
3. Audit rejasi.
4. Auditning boshlanishi.
5. Ochiq uchrashuv.
6. Auditni amalga oshirish.
7. Audit natijalari.
8. Hisobotni tarqatish.
9. Tuzatish harakatlari.
Bunday auditning asosiy maqsadi ob'ektiv dalillarni aniqlashdir, bu bizga individual jarayonlar va protseduralardagi va butun boshqaruv tizimidagi barcha nomuvofiqliklarni to'liq aniqlash imkonini beradi. Audit jarayonida SMTni loyihalash va joriy etish qanchalik malakali amalga oshirilganligi, u qanchalik samarali ishlashi va uni amalga oshirish tashkilotga o'z faoliyatida ijobiy natijalarga erishishga yordam beradimi yoki yo'qmi darhol aniqlanadi.
Ichki sifat auditi sifat protseduralarini baholash, natijalarni tashqi standartlar bilan solishtirish yoki tashqi auditga tayyorgarlik ko'rishni istagan har qanday tashkilot uchun muhim vositadir.
Ichki auditni o'tkazish orqali tashkilotlar o'zgartirishlar yoki yaxshilanishlar kiritishlari kerak bo'lgan sohalarni aniqlashlari mumkin.

• Внутренний аудит системы менеджмента качества в организациях
Внутренний аудит системы менеджмента качества (далее-СМК) – это независимый, документированный и систематический процесс объективной оценки системы менеджмента качества, проводимый с целью контроля организацией выполнения своих целей и достижения запланированных результатов.
Для эффективного проведения внутреннего аудита, необходимо соблюдать следующую последовательность:
1. Анализ деятельности.
2. Подготовка программы аудита.
3. План аудита.
4. Инициация аудита.
5. Открытая встреча.
6. Реализация аудита.
7. Выводы аудита.
8. Рассылка отчета.
9. Корректирующие действия.
Основная задача таких проверок – обнаружить объективные свидетельства, позволяющие наиболее полно выявить все несоответствия как в отдельных процессах и процедурах, так и во всей системе менеджмента. В процессе аудита сразу же определяется насколько грамотно выполнены проектирование и внедрение СМК, насколько эффективно она работает, помогает ли ее внедрение организации достигать положительных результатов в своей деятельности.
Внутренний аудит качества является важным инструментом для любой организации, которая желает оценить свои процедуры обеспечения качества, сравнить результаты с внешними стандартами или подготовиться к внешнему аудиту.
Проводя внутренний аудит, организации могут определить области, в которых им необходимо внести изменения или улучшения.